Tensometry i analizy MES – szybka droga do wiedzy o obiekcie

Równolegle z rozwojem techniki, zdobywamy nowoczesne sposoby prowadzenia badań, za sprawą czego wyniki są dokładne i otrzymujemy je w niedługim czasie. Postępowe rozwiązania są stosowane nie tylko w laboratoriach, ale także w przemyśle, czy w innych obszarach gospodarki.

Jednym z najbardziej nieskomplikowanych, a jednocześnie najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń pomiarowych są tensometry, czyli czujniki, którymi wykonuje się pomiary napięcia, albo odkształcenia. Od wielu lat są niezastąpione w branży automatycznej i w placówkach naukowych, ale – chociaż niewiele osób posiada taką wiedzę – używamy ich również w codziennym życiu. Czujniki tensometryczne, a mówiąc bardziej precyzyjnie, czujniki oporowe, są bowiem wmontowane w tak popularnie stosowane rzeczy, jak waga łazienkowa. Inną metodą, pozwalającą oznaczać właściwości fizyczne produktów, bez obowiązku realizowania kosztownych testów, jest stosowanie specjalistycznych analiz cyfrowych. Analizy MES polegają na realizacji komputerowych badań, określających odporność konstrukcji, efektywność maszyn, czy przepływ cieczy. Wykona je .

Gdzie stosowane są analizy MES? Służą w głównej mierze czasowemu skróceniu i oszczędnemu przeprowadzaniu badań, precyzujących możliwości eksploatacyjne różnorodnych mechanizmów.

obliczenia MES

Autor: Frédérique Voisin-Demery
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki użytkowaniu ich w branży przemysłowej, można wskazać zachowania rzeczy i materiałów w zróżnicowanych warunkach, bez potrzeby wykonywania prób fizycznych i uszkadzania wielu prototypowych modeli. Projektanci mają znacznie ułatwioną pracę, zyskując w ciągu krótkiej chwili obliczenia wytrzymałościowe lub wyniki innych testów, niezbędne dla zaplanowania niezawodnej budowli, urządzenia, przedmiotu codziennego użytku. Zakres analiz MES bez przerwy się rozwija, a jego poziom zależny jest bezpośrednio od rozbudowy szeroko pojmowanej informatyki. Tensometry natomiast mają zastosowanie w codziennych sytuacjach, które nie mogą czekać. Ich działanie używane jest np. do pomiaru ciężaru w różnego rodzaju zbiornikach surowcowych, lub w rampach najazdowych (na stronie tensometryczne systemy pomiarowe).

Jeśli ciekawi Cię omawiane zagadnienie, nowa wiadomość (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-rzeszow/) omawia szczegółowo interesujące zagadnienia, które okażą się niesamowicie zajmujące.

Oba udogodnienia techniczne skracają czas oceny badanych przedmiotów oraz pomagają ekspresowo i dokładnie uzyskać właściwości techniczne badanego urządzenia.