Podstawowe zastosowania stali w przemyśle, jak powinno się dobierać jej rodzaj zależnie od wykorzystania.

Współczesny przemysł wykorzystuje ogromne ilości różnych postaci stali. Zwłaszcza będą tu dominować jego dwa główne rodzaje, czyli budownictwo i motoryzacja. W przemyśle budowlanym stal jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów. W klasycznych konstrukcjach, opartych na betonie, stal pełni rolę wzmacniającą, dzięki użyciu zbrojenia betonowe elementy mają dużo lepszą wytrzymałość mechaniczną, pozwalając tym samym na stawianie wysokich budynków.

Zobacz ofertę tej firmy: .

Za to w nowoczesnych konstrukcjach często cały szkielet zrobiony jest właśnie z elementów stalowych, a następnie obudowywany ścianami i materiałami wykończeniowymi. Nie można zapominać także o stali używanej na dachy oraz ściany różnych obiektów, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Blachy czarne stosowane w takich obiektach zapewniają odpowiednią mechaniczną wytrzymałość (zobacz przykładowo: ), a jeżeli zastosuje się dodatkowe ocieplenie, to także termiczną.

Zakończyłeś studiować ten tekst i zastanawiasz się nad następnym? Nic prostszego. Wystarczy jedynie kliknąć w ten link i jesteśmy w serwisie.

Poza tym elementy zrobione ze stali bardzo często się stosuje przy ogrodzeniach, jako panele oraz słupki.

Rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1

Kolejnym bardzo dużym odbiorcą stali jest przemysł motoryzacyjny. Cała samochodowa karoseria jest zrobiona z niezbyt grubej, lakierowanej blachy, również wiele podzespołów także opartych jest o ten właśnie materiał. Jednak o ile blacha do samochodów będzie taka zwykła, najbardziej popularna, to jeśli chodzi o części napędowe czy układu zawieszenia musi być to już stal lepszej jakości. Do wytwarzania części mechanicznych używa się nowoczesne gatunki, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość w trudnych warunkach pracy.

Sprawdź również: .

Sporą ilość stali, również lepszych gatunkowo, zabiera też przemysł maszyn budowlanych. Wprawdzie produkuje się ich znacznie mniej, niż samochodów osobowych lecz z powodu specyfiki codziennej pracy wymagają one odpowiednich materiałów. Tu doskonale będą się sprawdzać stale trudnościeralne, elementy takie jak łyżki koparkowe, różnego rodzaju osłony czy też rury hardox bez większych problemów dadzą sobie radę w każdych warunkach, gwarantując bezawaryjną, długą pracę przed następne lata.