Rodzaje patelni oraz ich zastosowanie

Nowoczesny kuchnie obfitują w sprzęt różnoraki i wyspecjalizowany. Stoi on obok tradycyjnych przedmiotów, których nie przemijająca użyteczność nie jest nie do zastąpienia. Nie ulegają zmianie np. noże, szklanki, kieliszki, bo prócz stylistyki niedużo da się w nich ulepszyć. Lecz jednak część kuchennych akcesoriów użytkowych poddaje się modyfikacji. Są one coraz bardziej wyspecjalizowane i spełniają wymagania coraz bardziej wyczulonych na nowinki użytkowników. Nie mniej jednak obok tych wysoce fachowych sprzętów nieustannie przydają się tradycyjne i wypraktykowane utensylia. I tak wśród wyposażenia kuchennego odnaleźć można zwyczajne garnki i szybkowary. Piecyki są wyposażone w piekarnik, ale często użyteczna też bywa mikrofalówka.

Kotlety można smażyć na tradycyjnych patelniach, lub używać do tego celu patelnie z powłoką nieprzywierającą na Patelnie kuchenne należą do jednych z najbardziej różnorodnych sprzętów kuchennych. Wytwórcy specjalizują się w wyrobach, które ulepszone trafiają na półki sklepowe przyprawiając o zawrót głowy nabywców. Bo którą wybrać? Można postawić na patelnie ceramiczne o nadzwyczaj gładkiej powierzchni. Nie wymagają one dużej ilości tłuszczu do smażenia, a nawet i bez niego można się obyć. Mają jednocześnie i taką zaletę, że nie przywierają do nich smażone produkty. Poza tym, że patelnie ceramiczne są bardzo użyteczne, są także nieco trudne w utrzymaniu. Ze względu na swoją delikatną strukturę nie należy ich myć w zmywarkach, ani też czyścić szorstkimi czyścikami. Właściwe użytkowanie tego typu patelni sprawi, że posłuży ona czas dłuższy i będzie ozdobą kuchni jej użytkowników. Jeśli zaś wybór padnie na patelnię teflonową najlepiej zaopatrzyć się w tą z optymalnie grubą warstwą teflonu. Takie patelnie także nie wymagają dużej ilości tłuszczu. Wystarczająco duża liczba powłok teflonowych pozwala na smażenie i bez niego. Patelnie z teflonu świetnie nadają się do smażenia na nich omletów i naleśników. Zaletą patelni teflonowych jest także to, iż są stosunkowo lekkie i tanie. Niestety mają też i swoje wady. Teflon dosyć łatwo jest zadrapać.

Prezentowany tekst wydaje się bardzo wciągający? Jeżeli tak, to zobacz również inne polecane treści, gdyż wydają się być tak samo ciekawe oraz pochłoną Cię kompletnie.

Dobrze jest więc być uważnym podczas ich użytkowania stosując łopatki i widelce z drewna lub plastiku. Dużej uwagi wymaga też czyszczenie takich patelni. Należy używać raczej delikatnych czyścików (więcej na temat: ).

W sprzedaży są też prostsze w obsłudze patelnie. Wlicza się do nich patelnie żeliwne. Są one ciężkie i te z najwyższej półki miewają wyższe ceny. Patelnie żeliwne mają też pewną nietypową cechę, która odróżnia je od innych. Nie należy ich myć przy użyciu wody. Zamiast tego przeciera się je np. ściereczką i natłuszcza. Można też kupować patelnię pod kątem zasadniczego przeznaczenia. Zależnie od tego czy będzie ona służyć do grillowania, smażenia omletów, czy też przyda się ona do tzw. smażenia na głębokim tłuszczu. Z tej przyczyny planując zakup patelni powinno się dobrze uprzedni przygotować pod tym kątem czytając, pytając i dowiadując się o cechy różnorakich typów.