Włączniki elektryczne

W sprzedaży jest dostępny duży wybór elektroinstalacyjnego sprzętu. Z gniazdkami raczej każdy powinien dać sobie radę i wiedzieć do czego służą. Jednak już przy włącznikach mogą się zacząć problemy ze zorientowaniem się, czym poszczególne ich rodzaje się różnią, i w jaki sposób je zastosować w domowej instalacji.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście najpopularniejsze i każdemu znane są włączniki jednobiegunowe, są one używane gdy zajdzie potrzeba wyłączania i włączania napięcia w jednym pomieszczeniu. Tego typu włącznik ma dwa stany, albo będzie przewodzić napięcie albo będzie do odcinać. Po dołożeniu do jednopozycyjnych włączników gałki regulującej natężenie prądu otrzymuje się włączniki (polecamy nota bene) zwane ściemniaczami, służące do regulacji mocy światła w pomieszczeniu. Często są również stosowane włączniki (polecamy notabene) świecznikowe, bardzo się one przydają gdy trzeba sterować paroma żarówkami. W przypadku klatek schodowych idealnie będą się sprawdzać schodowe łączniki, które pozwalają na załączenie światła z jednej strony i wyłączenie z drugiej. Z reguły są one używane na klatkach schodowych i korytarzach i z tego właśnie pochodzi ich nazwa. Uzupełnieniem wyżej wymienionych typów są łączniki krzyżowe, pozwalające na wykonywanie bardziej zaawansowanych układów, przykładowo sterowania oświetleniem kilku pięter, a także wersje działające automatycznie, w jakich są zainstalowane czujniki ruchu reagujące na ludzi którzy się pojawiają w pomieszczeniach.

Nowoczesna lampa

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierając włączniki (wejdź na stronę) do mieszkania przede wszystkim trzeba brać pod uwagę ich funkcję. O tym, jakie ktoś będzie potrzebował można się dowiedzieć od elektryków, którzy zajmować się będą wykonaniem domowej instalacji. Asortyment włączników w sklepach jest całkiem spory, produkowane są one przez wiele firm i w wielu liniach stylistycznych. Można zdecydować się na klasyczne wzornictwo i kolorystykę, lecz jeśli ktoś chce, to zakupić może na przykład łączniki nowoczesne, wykonane ze stali nierdzewnej. Najczęściej dana linia wzornicza zawiera w sobie wszystkie typy wyłączników, z tego też powodu bez większych problemów można je nabyć do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.