Jakim sposobem wygodnie i funkcjonalnie umeblować swoją kuchnię, żeby dobrze się ją użytkowało

Kuchnia jest jednym z najważniejszych domowych pomieszczeń, i od jej zaprojektowania i wykonania zależeć będzie wiele lat późniejszego użytkowania. Błędy popełnione na początku spowodują, że albo trzeba się będzie trudzić w niezbyt wygodnym wnętrzu, albo po jakimś czasie trzeba będzie zrobić kosztowny remont.

nowocześnie zaprojektowane wnętrze

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

Zależnie od kształtu pomieszczenia kuchnie zaprojektować można w bardzo różnych konfiguracjach, lecz w każdym przypadku trzeba uwzględnić trzy najważniejsze sprzęty, czyli kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak. Najbardziej praktyczne będzie, jeżeli droga pomiędzy nimi będzie wyglądać jak trójkąt, lecz nie w każdym przypadku będzie to możliwe i niekiedy trzeba będzie znaleźć inne wyjście. Tak na przykład będzie przy kuchniach wąskich, w jakich będzie się sprawdzać zabudowa jednorzędowa – kliknij tutaj.

W takich pomieszczeniach nie da się zastosować reguły trójkąta, przez co może trochę cierpieć ergonomia, lecz także i w takim przypadku dzięki właściwemu ustawieniu mebli i sprzętów można zachować wystarczający poziom funkcjonalności oraz wygody. W większych kuchniach najlepiej będzie się sprawdzać ułożenie mebli na kształt litery L. Dzięki temu da się wykorzystać regułę trójkąta i rozplanować wszystko tak, aby do każdego sprzętu był prosty dostęp. Projektując kuchnię warto także uwzględnić miejsce na chociaż nieduży stół i komplet krzeseł, będzie to znacznie wygodniejsze niż noszenie posiłków do pokoju – strona www..

wnętrze białe

Źródło: flickr.com
Koniecznie również trzeba zadbać o odpowiednią ergonomię w kuchni, tu również na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę, aby wszystko było praktyczne do używania. Ogromne znaczenie będzie miała wysokość blatu roboczego, powinien być on dopasowany do wysokości korzystających z kuchni domowników. Jeżeli z kuchni będą korzystać osoby o różnym wzroście, to konieczny jest kompromis z wysokością blatu. Warto również pomyśleć o właściwym zorganizowaniu szafek, na przykład świetnym pomysłem będzie rezygnacja z półek w dolnych szafkach. Znacznie lepiej będą się tam sprawdzać różnego rodzaju szuflady, które gwarantują wygodny i szybki dostęp do większości przechowywanych rzeczy.