Oświetlenie we wnętrzach naszych domów bywa potrzebne, kiedy zapadnie zmrok, a poza tym dzięki gustownym lampom można zbudować w mieszkaniu niesamowity nastrój

Jako właściciele domu parterowego albo mieszkania w wieżowcu, już od wczesnych lat życia jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze otoczenie winno być urządzone ze smakiem. Na tym punkcie zwłaszcza wyczulone są panie domu, gdyż to właśnie one najczęściej są odpowiedzialne nie tylko za poziom higieny w domowych wnętrzach, lecz również za ich aranżację.

Dwie lampy

Źródło: http://www.flickr.com

Zresztą pamiętajmy, że o dobrym smaku świadczyć będą także, a w niektórych przypadkach przede wszystkim, niepokaźne gadżety. To za ich zasługą wnętrze staje się bardziej intymne. Bodajże najbardziej nastrojowe są świece, ale w końcu na rynku można dostać też inne rodzaje oświetlenia. Światło od wieków ma dla ludzkości magiczne znaczenie. Wystarczy tutaj nadmienić, że światło Słońca ma na nas bardzo dobroczynny wpływ. A w czasie jesiennego popołudnia uskarżamy się na deszczową aurę i czas wolny chcielibyśmy spędzić przy kominku. Jednak na taki luksus nie każdy może sobie pozwolić, lecz na szczęście w zamian można pójść do sklepu i tam nabyć gustowne oświetlenie, które w niewielkim stopniu zrekompensuje brak słonecznych promieni.

Oświetlenie kuchni powinno spełniać nie tylko czysto funkcjonalną rolę. W tym pomieszczeniu spędzamy dość dużo czasu, bo tutaj najczęściej jemy kolacje, podejmujemy gości, czytamy książkę czy oglądamy telewizję bądź po prostu odpoczywamy. Im to oświetlenie bywa bardziej nastrojowe, tym mieszkańcy bardziej ochoczo przebywają w tym pomieszczeniu. Można nawet pójść o krok dalej i kupić stylowe lampki i jednocześnie oświetlenie kuchni tak przemyśleć, żeby można było tutaj zorganizować niepowtarzalną baśniową kolację dla narzeczonych.

Kiedy w rodzinie pojawia się niemowlę, to bezwzględnie trzeba pomyśleć o tym, aby taki bobas miał specjalne oświetlenie, a lampki nocne staną się w tej sytuacji strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze, ułatwiają rodzicom sprawowanie opieki nad brzdącem, kiedy za oknem robi się ciemno. A po drugie, kiedy dzieciątko podrośnie, taka lampka nocna (zobacz lampy na komody) jest wprost nieodzowna. Dziewczynki oraz synowie o dużo łatwiej zasypiają przy zapalonym świetle, które, rzecz oczywista, musi być lekko przyćmione.

lampki stojące

Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei gospodarze potrzebują jesiennymi popołudniami jeszcze innego typu oświetlenia. Kiedy trzeba posegregować rachunki za media lub po prostu rozwiązać krzyżówkę, to w takiej sytuacji najrozsądniej byłoby wykorzystać lampy biurkowe. Ich zaletą jest to, że nie ma już potrzeby oświetlania całego salonu, zatem członkowie familii nie będą musieli przemieszczać się do innego pomieszczenia, jeżeli chcą trochę podrzemać.