Którą kupić lampę? Nowomodne oświetlenie wnętrz

Lampy, to pierwiastek dekoracji wnętrza, który najbardziej zasługuje na miano wielofunkcyjnego. Ma on za obowiązek oświetlić pomieszczenie, ozdobić go, utworzyć subtelny nastrój, wydobyć strukturę ścian i dodatkowo skorygować proporcje pomieszczeń. Jak mądrze oświetlić wnętrze i na co zwracać nacisk przy kupnie lampy?

oświetlenie w kuchni

Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
W zależności od wystroju wnętrza możemy zdecydować się na oświetlenie standardowe, czyli szablonowy żyrandol, bajecznie kolorowe klosze czy lampy najazdowe nieprostym wzornictwem. Pamiętajmy natomiast, iż optymalne oświetlenie salonu w ogóle nie znaczy najjaśniejsze, tylko dostosowane do zapotrzebowań pojedynczych stref w pomieszczeniu. Innego typu oświetlenie nowoczesne będzie potrzebne do biura a inne do jadalni. W miejscach, w jakich najwięcej czasu spędzamy na przestrzeni dnia, bierzmy też pod nacisk dostępność naturalnego światła.

Rozstawianie oświetlenia naczelnego i kinkietów najrozsądniej zaprojektować na startowym etapie remontu – dzięki temu unikniemy późniejszego kucia ścian, żeby schować w nich kable. Podczas gdy jednak punktów świetlnych przewidzimy za mało, nic przegranego. Można się ratować lampami podłogowymi lampa do kuchni bardzo dobrze się z nimi komponuje), małymi podręcznymi i także ściennymi podłączanymi do kontaktu. Bez względu na to w jakim czasie zdecydujesz się na świetlną rewolucję, wyeksploatuj „architektoniczne” możliwości lamp.

Na małym metrażu potężnie lepsze od środkowo umieszczonego żyrandola jest umocowanie wielu różnych lampek rozproszonych po całym wnętrzu, od okazji zdaża się przyozdobić je tworząc np. oświetlenie świąteczne. Przy nabyciu warto zwrócić atencję na optymalną moc żarówki. Ważny jest także sposób pielęgnacji, bo nowoczesne lampy najazdowe są należycie przystosowane dla osób lubiących porządek (powłoka gwarantuje lepsze mycie zabrudzeń i ścieranie z kurzu). Kupując nowoczesne lampy np. lampa do kuchni można absolutnie odmienić pomieszczenie, w jakim będą się one znajdować. Zdołamy zarówno powiększyć czy też pomniejszyć przestrzeń, jak też nadać mu stosowny klimat. Jedyne co wystarczy zrobić, to dobrać dopasowany model.